Trening umiejętności DBT

Celem treningu DBT jest nabycie umiejętności pozwalających na lepsze radzenie sobie z kryzysowymi sytuacjami, emocjami oraz w sytuacjach interpersonalnych.

Jest możliwe, dzięki czterem modułom treningowym:

  • Uważność
  • Regulacja emocji
  • Tolerancja dyskomfortu
  • Skuteczność interpersonalna.

Na ten moment prowadzimy treningi umiejętności DBT wyłącznie w formie online.

trening DBT to nie terapia grupowa

Trening umiejętności DBT to warsztaty, miejsce na uczenie się umiejętności, a nie rozwiązywanie indywidualnych kwestii – od tego jest terapia indywidualna. O stosowaniu umiejętności w konkretnych sytuacjach życiowych rozmawia się z terapeutą indywidualnym. Dlatego podczas treningu umiejętności DBT czasami uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami czy przemyśleniami, a równocześnie nie jest to wymagane w treningu.

Uważność

Od uważności rozpoczyna się każdy trening DBT,  a także każdy moduł jest nią poprzedzony. Dlaczego? Bo jest to baza, na której można dobudowywać kolejne umiejętności DBT. Nie wyobrażam sobie pójścia dalej bez chociażby podstawowego poznania uważności. Bez umiejętności obserwowania, opisywania czy uczestniczenia. Bez oceniania, skutecznie, w jednej rzeczy na raz. Bez umiejetności skontaktowania się ze swoim Mądrym Umysłem… 

Regulacja emocji

Podczas treningu w ramach modułu regulacji emocji uczymy się obserwowania i opisywania naszych emocji bez oceniania. Nazywamy je i przyglądamy się faktom, przy okazji rozpracowując pułapki myślenia. Jeżeli emocje nie pasują do faktów, to szukamy innych rozwiązań niż te, które dyktują nam emocje, a także rozważamy działanie przeciwstawne.

Tolerancja dyskomfortu

Czymś, co wyróżnia trening DBT od innych podobnych form wsparcia czy warsztatów umiejętności społecznych/ psychoedukacji, jest moduł treningu poświęcony tolerancji dyskomfortu. Z trudności w tolerowaniu psychicznego cierpienia, lęku, niepewności, złości bierze się większość problemów takich jak wybuchy złości, sceny zazdrości, objadanie się czy samouszkodzenia. Jedną z kluczowych umiejętności jest w tej części umiejętność radykalnej akceptacji.

Skuteczność interpersonalna

Ważnym elementem treningu jest moduł poświęcony relacjom, ponieważ często stanowią one sporą trudność wśród pacjentów z dysregulacją emocji (np. ze względu na wybuchy złości). Uczymy się jak skutecznie prosić/ odmawiać, dbając przy tym o relację i zachowując szacunek do siebie. Zastanawiamy się również nad tym jak budować pozytywne relacje  z innymi, a także jak kończyć te krzywdzące relacje (i jak je rozpoznawać).

Opinie uczestników

Kocham cały trening! Najwartościowsze dwie godziny jakie sobie poświęcałam przez ostatnie 8 tygodni

Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym treningu. Podniósł mi on poczucie własnej wartości, przez potwierdzenie, że miałam już niektóre umiejętności wcześniej i intuicyjnie postępowałam dobrze w relacjach.

 

Jesteście super i będę tęsknić

 

Komu dedykowany jest trening umiejętności DBT?

Terapię DBT stworzyła Marsha M. Linehan z myślą o osobach z zaburzeniem osobowości borderlineBadania wskazują, że korzystają na niej również osoby zmagające się ogólnie z dysregulacją emocji, np. samookaleczający się, z tendencjami samobójczymi, w uzależnieniach czy z zaburzeniami odżywiania (bulimia).

W treningu mogą wziąć udział dorośli, ale także tworzone są spotkania dedykowane nastolatkom… i ich rodzicom w ramach tzw. wielorodzinnych treningów.

Na ten moment prowadzimy wyłącznie treningi umiejetności DBT dla osób dorosłych.

Moduł: Uważność

Start: 9 stycznia 2024, godz. 18.30-20.30

Trening dla osób z ADHD

Start: 11 stycznia 2024, godz. 17.00-19.00

48467c88f2a9ee358a72792b7bf292dc211c059bc0fc8976db60bb9af1bceee2