Podczas tegorocznego Pyrkonu starałam się odpowiedzieć na pytanie: Jak fantastyka może pomóc radzić sobie z życiowymi kryzysami? Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu, w warsztacie chciało wziąć udział ponad 50 osób, a sala przeznaczona była dla 20! Organizatorzy na szczęscie zareagowali i zaproponowali przeniesienie się do innej przestrzeni. Tym sposobem poprowadziłam warsztato-prelekcję, z której prezentację zamieszczam poniżej.

Fantastyka a zdrowie psychiczne

O tym, że fantastka może wspierać pracę nad zdrowiem psychicznym, dowiedziałam się dzięki dr Janinie Scarlet (polecam podcast Superhero Therapy).  Zainspirowana szkoleniem u niej, postanowiłam szerzyć tę ideę dalej, samozwańczo przyjmując rolę fandomowego psychologa. Po wystąpieniu na Pyrkonie usłyszałam wiele ciepłych słów, m.in. że odczarowuję wizerunke psychologów i terapeutów. No i przepadłam!

Tym sposobem (mam nadzieję, że) spotkamy się jeszcze na Skierconie oraz Wrocławskich Dniach Fantastyki (dajcie znać, jeżeli się wybieracie :)).

 

Dodatkowe materiały

Podczas warsztato-prelekcji wpominałam również o umiejętnościach, które możemy sobie wypracować, by pomagały nam w trudnych momentach. Oto i one:

Wizualizacja „Patronus” (nieco zmieniona wersja wizualizacji zaproponowanej przez prof. Martina Bohusa, self compassion)

Medytacja „Sperbohater” (luźne tłumaczenie medytacji zproponowanej przez dr Janinę Scarlet, „power pose”)

Autor tekstu

mgr  Ola Radomska - psycholog, psychoterapeuta w trakcie 4-letniej szkoły terapii poznawczo - behawioralnej. Pracuje głównie z nastolatkami i młodymi dorosłymi z dysregulacją emocji w duchu terapii 3. fali CBT (terapii dialektyczno - behawioralnej, której uczyła się u prof. Fuzzettiego (2020), terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii schematów). Członek zarządu PTDBT (2020-2022). Prywatnie realizuje pisarskie marzenia, tworząc debiutancką powieść fantasy.

48467c88f2a9ee358a72792b7bf292dc211c059bc0fc8976db60bb9af1bceee2